סקירת מחקרים על הכורכומין

הכורכום הוא שורש אכיל המשמש כתבלין, אך יש לו גם היסטוריית שימוש מסורתי של אלפי שנים כצמח מרפא. הכורכום מכיל רכיב פעיל בשם כורכומין שמעניק לשורש את צבעו הכתום. בשנים האחרונות הכורכומין נחקר במאות מחקרים מדעיים והתגלה כנוגד חמצון עוצמתי וכבעל פוטנציאל השפעה נוגדת דלקת במנגנונים משולבים. בנוסף לכך, המחקר המדעי מצא כי לכורכומין יש פוטנציאל השפעה מיטיבה במספר מצבים בריאותיים, לרבות מצבים רגשיים כגון דיכאון.

כורכום, כורכומין והבריאות הרגשית – מה אומרים המחקרים?

מנגנוני הפעולה המשוערים של הכורכומין

ההשפעה המיטיבה של הכורכומין במצבי דיכאון מיוחסת ליכולת שלו להגביר את הפרשת המתווכים העצביים דופאמין וסרוטונין [1], אולם נדרשים מחקרים נוספים כדי לבסס מנגנון פעולה זה של הכורכומין. בנוסף, נוגדי חמצון כמו הכורכומין פועלים לנטרול רדיקלים חופשיים הגורמים לתהליכים דלקתיים. לכן, על ידי הפחתה של סטרס חמצוני, נוגדי חמצון יכולים לסייע להפחית דלקתיות בגוף.

לאחרונה, מחקרים עדכניים מקשרים בין דיכאון לבין דלקת כרונית. עדיין לא ברור האם הדלקת היא זו שמובילה לדיכאון או שההיפך הוא הנכון. אך למרות חוסר הבהירות, המחקר המדעי [2] מצביע על כך שלדלקת כרונית ולדיכאון יש השפעה הדדית מזיקה (האחד מחמיר את השני). לכן ההנחה היא, כי נוגדי חמצון כגון הכורכומין יכולים לסייע להפחית תסמיני דיכאון על ידי נטרול רדיקלים חופשיים והפחתה במדדי דלקת.

מחקרים קליניים

במחקר פיילוט קליני אקראי, נמצא כי לנטילת 1 גרם כורכומין היתה השפעה הדומה לנטילת התרופה פרוזאק בשיפור מצב הרוח באנשים שאובחנו כסובלים מדיכאון מז'ורי [3]. במחקר השתתפו 60 אנשים, שחולקו באופן שווה ואקראי לנטילת 1000 מ"ג כורכומין ביום, או לנטילת 20 מ"ג פרוזק ביום או לנטילת פרוזק בשילוב עם 1000 מ"ג כורכומין ביום. המחקר ארך 6 שבועות.

תוצאות המחקר הראו כי שיעור המגיבים לטיפול על פי סולם HAM-D17 (תוצאה המהווה מדד ליעילות הטיפול), היה גבוה יותר בקבוצת נוטלי הטיפול המשולב (77.8%) לעומת קבוצת הפרוזק (64.7%) ולעומת קבוצת הכורכומין (62.5%) – ולתוצאות אילו לא היתה מובהקות סטטיסטית. בנוסף, החוקרים ציינו כי ממוצע השינוי בציון עפ"י מדד ה- HAM-D17 בתום 6 שבועות (מדד היעילות השני) היה זהה בשלושת הקבוצות.

החוקרים הסיקו כי המחקר מספק לראשונה ראייה קלינית לכך שכורכומין עשוי לשמש כטיפול יעיל ובטוח באנשים עם דיכאון מז'ורי שאינם סובלים ממחשבות אובדניות או ממצבים פסיכוטיים כלשהם. אולם כמובן שנדרשים מחקרים רבי משתתפים וארוכי טווח כדי לבסס פוטנציאל זה של הכורכומין.

במחקר קליני אקראי, כפול סמיות ומבוקר פלסבו [4], בהשתתפות 123 אנשים שאובחנו כסובלים מדיכאון מז'ורי, נבחנה יעילות הטיפול של הכורכומין כטיפול בודד במינון נמוך (250 מ"ג פעמיים ביום) או גבוה (500 מ"ג פעמיים ביום) או במשולב עם זעפרן (כורכומין במינון 250 מ"ג במשולב עם זעפרן במינון 15 מ"ג, פעמיים ביום), וכל זאת בהשוואה לפלסבו – כטיפול בדיכאון ובחרדה.

תוצאות המחקר הדגימו כי כלל הטיפולים השונים תרמו לשיפור גדול יותר באופן מובהק בתסמיני דיכאון בהשוואה לפלסבו, כמו גם לשיפור גדול יותר בתסמיני חרדה. לכלל הטיפולים אף היתה יעילות גדולה יותר בטיפול באנשים עם דיכאון לא טיפוסי (אטיפי) בהשוואה לטיפול בשאר אוכלוסיית המשתתפים. לא נמצאו הבדלים בין תוצאות הטיפולים במינונים השונים של הכורכומין או לבין השילוב כורכומין/זעפרן.

החוקרים הסיקו כי הטיפולים שהתבססו על מינונים שונים של כורכומין ושילוב של כורכומין/זעפרן היו יעילים בהפחתת תסמיני דיכאון וחרדה בקרב אנשים הסובלים מדיכאון מז'ורי. החוקרים ציינו כי כעת נדרשים מחקרים גדולים לבחינת היעילות של מינוני הכורכומין השונים ושילוב הכורכומין/זעפרן, וכן לביסוס יעילות הטיפול באנשים עם דיכאון אטיפי.

לתוצאות דומות הגיעו החוקרים בשני מחקרים קליניים נוספים, האחד פורסם בכתב העת Journal of Affective Disorders [5] והשני פורסם בכתב העת Phytotherapy Research [6].

בסקירת מחקרים קליניים אחרת (2017) [7] החוקרים בחנו את כל המחקרים בהם נעשה שימוש בכורכומין כטיפול בדיכאון ובחרדה (6 מחקרים, סה"כ 377 משתתפים). תוצאות הסקירה העלו כי כורכומין הוא רכיב בטוח בעל פוטנציאל יעילות כטיפול טבעי בדיכאון המלווה בתסמיני חרדה, אך ציינו כי דרושים מחקרים קליניים בקנה מידה נרחב כדי לבסס פוטנציאל זה.

קישורים למחקרים:

  1. An Overview of Curcumin in Neurological Disorders
  2. Inflammation: Depression Fans the Flames and Feasts on the Heat
  3. Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial
  4. A double-blind, randomized and placebo-controlled trial of Saffron (Crocus sativus L.) in the treatment of anxiety and depression
  5. Curcumin for the treatment of major depression: a randomised, double-blind, placebo controlled study
  6. Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: a randomized controlled trial
  7. Clinical Use of Curcumin in Depression: A Meta-Analysis