סקירת מחקרים על חומצה פולית והקשר למצבים רגשיים 

חומצה פולית (שנקראת גם פולאט או ויטמין B9) היא ויטמין מסיס במים מקבוצת ויטמיני B.

הגוף שלנו זקוק לחומצה הפולית עבור מגוון רחב של תפקודים חיוניים, כגון:

 • יצירת דנ"א (DNA) ותיקון דנ"א
 • חלוקה תקינה של תאי הגוף
 • המרת הומוציסטאין למתיונין – חומצת האמינו שמשמשת לייצור של חלבונים וכן לייצור של מולקולה חשובה מאוד בשם SAMe, הדרושה כדי ליצור אין ספור תגובות תאיות חיוניות בגוף
 • הבשלת תאי דם אדומים ומניעת אנמיה

כל אילו הם תהליכים מטבוליים קריטיים בגופינו, ולכן מחסור בחומצה פולית יכול להוביל לבעיות בריאותיות רבות, כולל אנמיה (המכונה אנמיה מגלובלאסטית), עלייה בסיכון למחלות לב ומחלות סרטניות, מומים מולדים קשים בתינוקות ועוד.

חשוב לזכור שמשום שהחומצה הפולית מסיסה במים, הגוף אינו יכול לאגור אותה ברקמות ולכן יש לדאוג לצרוך חומצה פולית בכמות נאותה מהמזון או לדאוג להשלמה תזונתית מתוספים. למרות זאת, מחסור בחומצה פולית הוא אחד מהחוסרים התזונתיים הנפוצים באוכלוסייה, וידוע כי בפרט בקרב אנשים מעל גיל 50 ונשים בהיריון (אך לא רק) יש קושי לצרוך מהמזון בלבד את הכמות היומית המומלצת של חומצה פולית [1].

מסיבות אלו, ארצות רבות בעולם, לרבות ישראל, מחייבות את יצרני מזון להעשיר מוצרים שונים מבוססי דגנים (כגון לחם) בחומצה פולית.

מהם הגורמים הנפוצים למחסור בחומצה פולית?

 • צריכה לא מספקת של חומצה פולית ממקורות תזונתיים
 • מחלות או ניתוחים שמפריעים לספיגת חומצה פולית במערכת העיכול, כולל מחלת צליאק, ניתוח מעקף קיבה ותסמונת המעי הקצר
 • הפרשה נמוכה של חומצת קיבה
 • נטילת תרופות שמפריעות לספיגת חומצה פולית, כגון סולפאלאזין ומתוטרקסאט
 • היריון
 • מחלה בשם אנמיה המוליטית
 • צריכה גבוהה של אלכוהול

 על הקשר בין חומצה פולית לדיכאון

מחקרים שונים מצאו כי אנשים עם רמות נמוכות של חומצה פולית/פולאט בדם עלולים ללקות בדיכאון ולהגיב פחות טוב לטיפול תרופתי בדיכאון. בנוסף, מחקרים הראו כי היעילות של תרופות נוגדות דיכאון עשויה להיות גבוהה יותר בנטילה משולבת עם תוספי חומצה פולית/פולאט [2].

במאמר סקירת מחקרים שפורסם בכתב העת המדעי [Journal of Psychopharmacology 3] בדקו החוקרים את הקשר בין רמות נמוכות בדם של חומצה פולית/פולאט ושל ויטמין B12 לבין דיכאון. החוקרים סיכמו כי רמות נמוכות של חומצה פולית/פולאט ושל ויטמין B12 נמצאו בדמם של מטופלים עם אבחנה רפואית של דיכאון, וכי נמצא קשר בין רמות נמוכות בדם של שני ויטמיני B אלו, לבין סימפטומי דיכאון במחקרים בהם השתתפו אנשים מהאוכלוסייה הכללית. החוקרים אף ציינו כי רמות נמוכות של חומצה פולית/פולאט נמצאו אצל מטופלים בליתיום עם הפרעות מצב רוח חוזרות ונשנות וכן בקרב אלכוהוליסטים.

אצל מטופלים בתרופות נוגדות דיכאון שרמת החומצה הפולית/פולאט בדמם היתה נמוכה, לא היתה תגובה מיטבית לטיפול התרופתי. זאת לעומת מטופלים שנטילת חומצה פולית/פולאט שיפרה את יעילות הטיפול בתרופות נוגדות דיכאון.

במאמר מדעי נוסף [4] ציינו החוקרים כי במשך 35 השנים האחרונות, מחקרים רבים הצביעו על קורלציה בין מחסור בחומצה פולית/פולאט לבין סימפטומים נפשיים שונים, בפרט דיכאון וירידה בתפקוד הקוגניטיבי, בקרב אוכלוסיות הסובלות מבעיות נוירולוגיות ופסיכיאטריות, אוכלוסיות גריאטריות וכן בחולים אפילפטיים. יתרה מכך, מחקרים שהתמקדו באוכלוסייה המבוגרת הצביעו על קשר בין רמות חומצה פולית והומוציסטאין לבין מצבי דיכאון ודמנציה.

מדוע מחסור בחומצה פולית מקושר לדיכאון?

החוקרים משערים כי הקשר לדיכאון הוא בכך שחומצה פולית/פולאט וגם ויטמין B12 לוקחים חלק מרכזי בחילוף החומרים שבו נוצרת המולקולה (SAM S-אדנוזיל-מתיונין). SAM היא מולקולה שתורמת רכיב בשם 'קבוצת מתיל' שיש לה תפקיד קריטי בכל הקשור לתפקוד נוירולוגי תקין [3].

בנוסף אומרים החוקרים, כי רמות גבוהות של הומוציסטאין בדם מהוות מרקר למחסור בחומצה פולית/פולאט ו- B12, ועלייה ברמות הומוציסטאין התגלתה כנפוצה בקרב אנשים שאובחנו עם דיכאון.

לאחוז ניכר של אנשים באוכלוסייה הכללית יש פגם גנטי באנזים בשם MTHFR שפוגע בתהליך חילוף החומרים התקין של הומוציסטאין וגורם להצטברותו בדם. פגם זה נמצא בקרב אנשים רבים שלוקים בדיכאון – ועובדה זו מחזקת אף היא את הקשר בין מחסור חומצה פולית וויטמין B12 לבין מצבי דיכאון.

החוקרים הסיקו מתוצאות סקירת המחקרים, כי כעת יש ראיות מחקריות מוצקות הקושרות בין ירידה ברמות חומצה פולית/פולאט וויטמין B12 בדם ועלייה ברמות ההומוציסטאין, לבין דיכאון. בהתבסס על נתונים אלו, החוקרים המליצו על נטילת תוסף חומצה-פולית בשילוב עם ויטמין B12 כדי לנסות ולשפר את תוצאות הטיפול בדיכאון [3].

במאמר סקירה נוסף [5] שפורסם בכתב העת המדעי Journal of Psychiatry Neuroscience, טענו החוקרים כי במרבית המחקרים הקליניים בהשתתפות חולים במחלות נוירו-פסיכיאטריות, רמות נמוכות של חומצה פולית/פולאט בדם היו מקושרות לרמות נמוכות של רכיב בשם 5-HIAA בנוזל המוחי-שדרתי. רכיב זה הוא תוצר של חילוף חומרים של המתווך העצבי סרוטונין החשוב לשמירה על מצב רוח תקין. באחד המחקרים, נטילת תוסף של חומצה פולית (פולאט) סייעה להשיב את רמות הרכיב 5-HIAA לרמה תקינה.

בנוסף לכך, החוקרים ציינו כי יש ירידה בייצור הטבעי של סרוטונין בקרב אנשים עם הפגם הגנטי באנזים MTHFR, מצב שכאמור מקושר לחילוף החומרים של הומוציסטאין, חומצה פולית ולדיכאון.

קישורים למחקרים:

 1. Formation of folates by microorganisms: towards the biotechnological production of this vitamin
 2. Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12
 3. Folic acid, ageing, depression, and dementia
 4. Folate and depression—a neglected problem