סקירת מחקרים אודות ויטמין B12

ויטמין B12 הוא בעל תפקידים רבים וחיוניים בגוף, כגון תמיכה בתפקוד תקין של התאים במערכת העצבים, יצירת תאי דם אדומים וגם של החומר הגנטי (דנ"א) ולתהליכי הפקת אנרגיה. גוף האדם אינו יכול לייצר בעצמו ויטמין B12 ועל כן הוא חייב לקבלו מהמזון – בעיקר ממזון מהחי כגון בשר, ביצים ומוצרי חלב. ויטמין B12 חשוב מאין כמותו להתפתחות לאורך כל שלבי החיים, החל מגיל ילדות וגיל ההתבגרות, דרך שנות הפוריות וגילאים מתקדמים יותר ועד לשלבים המאוחרים של חיינו.

למרות חשיבותו העליונה של ויטמין B12, מחסור בו נחשב כיום לנפוץ באוכלוסייה, בפרט בקרב צמחונים וטבעונים ובמבוגרים מגיל 50 ומעלה. מחסור שכזה יכול להיווצר אם לא צורכים כמות נאותה של ויטמין B12 בתזונה או לחלופין אם צורכים מספיק מהוויטמין, אך הספיגה שלו בגוף נפגעת, במצבים כגון גיל מבוגר, לאחר ניתוחים להסרת חלק מהמעי הדק, מחלות מעי דלקתיות, בעקבות נטילת תרופות סותרות חומצה לאורך זמן וגם בנטילת התרופה גלוקופאז' לטיפול בסוכרת [1].

בנוסף, מוטציות גנטיות שונות שנפוצות בחלק ניכר מהאוכלוסייה הבריאה פוגמות אף הן ביכולת של הגוף לנצל את הוויטמין לצרכיו. לכן אנשים הנמצאים בסיכון למחסור בוויטמין B12 נדרשים לצרוך כמויות גדולות יותר ממנו, מהתזונה או מתוספי תזונה.

מחסור בויטמין B12 יכול להוביל לבעיות בריאותיות שונות, כגון פגיעה עצבית, בלבול, פגיעה בזיכרון, אנמיה, עייפות קשה ותשישות ומחסור חמור עלול להוביל לפגיעה נוירולוגית, לעיתים בלתי הפיכה. בנוסף, מחקרים מצביעים על כך שרמות נמוכות של ויטמין B12 מקושרות להפרעות מצב רוח וקוגניציה, כגון דיכאון, חרדה ודמנציה [2,3].

ויטמין B12 והשפעתו על מצב הרוח

במאמר סקירת מחקרים קליניים, שפורסם בכתב העת [Journal of Psychopharmacology 4], טענו החוקרים כי קיימת עדות מחקרית מוצקה לקשר שבין רמות נמוכות של ויטמין B12 לבין עלייה במצבי דיכאון. הם ציינו בנוסף, כי רמות גבוהות של ויטמין B12 בדם מקושרות ככל הנראה עם תוצאות טיפול טובות יותר בדיכאון, ולכן המליצו על נטילת תוסף במינון גבוה. זאת למרות שדרושים מחקרים נוספים כדי להבין לעומק את הקשר בין מחסור בוויטמין B12 לבין התפתחות דיכאון.

מחקרים ודיווחי מקרה שונים מצביעים על כך שבקרב חלק מהאנשים עם מחסור בוויטמין B12, השלמה תזונתית של ויטמין זה בתוסף, שיפרה תסמיני דיכאון, הפרעות שונות במצב הרוח, לרבות פסיכוזות וירידה קוגניטיבית ובמקרים מסוימים אף תרמה להיעלמותם [5, 6, 7].

כיצד מחסור בוויטמין B12 מתקשר להשפעה על מצב הרוח?

אנשים רבים עם מחסור בוויטמין B12 מדווחים על שינויים במצב הרוח. כיום ישנה תיאוריה בשם "תיאורית ההומוציסטאין של הדיכאון" שמציעה הסבר פוטנציאלי לקשר שבין מחסור בוויטמין B12 לבין התפתחות דיכאון. על פי התיאוריה, מחסור בוויטמין B12 גורם לעלייה ברמות של חומצת האמינו הומוציסטאין בדם. הצטברות של הומוציסטאין מהווה גורם סיכון משמעותי לפגיעה ברקמת המוח ובתהליכי העברת אותות עצביים, ועל כן היא מובילה לשינויים במצב הרוח [8, 9 , 10]. בנוסף, יש קשר בין ויטמין B12 לבין הרמות במוח של המתווך העצבי סרוטונין שמווסת את מצב הרוח.

תוספת ויטמין B12 – תועלות נחקרות נוספות

מכיוון שרמות נמוכות של ויטמיני B, לרבות B12, B6 וחומצה פולית/פולאט, מקושרות לעלייה בסיכון ללקות בדיכאון, חשוב לשלול בראש וראשונה חוסרים תזונתיים לפני תחילת טיפול כלשהו [11, 12].

 • דיכאון וחרדה: במחקר פיילוט קליני, כפול סמיות ומבוקר פלסבו, נטילת תוסף של קומפלקס ויטמיני B שהכיל כמות גדולה של ויטמין B12 למשך 60 יום, שיפרה באופן מובהק תסמיני דיכאון וחרדה בקרב מבוגרים וכן מדדים של איכות החיים, בהשוואה לנטילת פלסבו [13].
 • שיפור תוצאות טיפול נוגד דיכאון תרופתי – במחקר קליני שערך שנה, נמצא כי נטילת תוסף שהכיל ויטמין B12, B6 וחומצה פולית בנוסף לטיפול נוגד דיכאון תרופתי, תרם לתגובה נוגדת דיכאון משופרת ומתמשכת, בהשוואה לנטילת הטיפול התרופתי בשילוב עם פלסבו. החוקרים משערים כי התוצאה המשופרת מקושרת לירידה ברמות ההומוציסטאין כתוצאה מנטילת ויטמיני [B14].
 • רמות המתח והביצועים הקוגניטיביים – מחקר קליני מבוקר פלסבו בהשתתפות 215 גברים בריאים בגילאי 30-55, בחן את השפעת נטילת תוסף שהכיל מינרלים, קומפלקס ויטמיני B ואחוז גבוה יחסית של ויטמין B12. החוקרים הסיקו מתוצאות המחקר כי נטילת התוסף עשויה לתרום לשיפור במדדים כגון רמות המתח, הבריאות הנפשית והחיוניות ולהפחתת "עייפות מנטאלית", וכמו כן לשיפור הביצועים הקוגניטיביים במבחני הערכה המערבים תהליכי עיבוד מנטלי אינטנסיביים [15].

למרות האמור לעיל חשוב להזכיר, כי לשינויים במצב הרוח ולמצבים כגון דיכאון ודמנציה יכולים להיות גורמים רבים, ולכן חשוב לבדוק אם אכן קיים מחסור בוויטמין B12 והאם אין סיבות נוספות ברקע הדורשות טיפול, מלבד מחסור בוויטמין זה. כמו כן, לא תמיד תיסוף של ויטמין B12 מהווה את הפתרון היחיד למצבים בריאותיים אלו, גם במצבים של מחסור תזונתי, ויש להתייעץ לגבי הטיפול המקיף עם רופא.

קישורים למחקרים:

 1. Biologically active vitamin B12 compounds in foods for preventing deficiency among vegetarians and elderly subjects
 2. Systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials of folate and vitamin B12 for depression
 3. Vitamin B12 for cognition
 4. Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12
 5. Pseudodementia in a twenty-one-year-old with bipolar disorder and vitamin B12 and folate deficiency
 6. Mood disorder with mixed, psychotic features due to vitamin b12 deficiency in an adolescent: case report
 7. Vitamin B12 Deficiency and Depression in the Elderly: Review and Case Report
 8. Homocysteine excess: delineating the possible mechanism of neurotoxicity and depression
 9. Nutritional Factors Affecting Mental Health
 10. Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12
 11. The Effect of Methylated Vitamin B Complex on Depressive and Anxiety Symptoms and Quality of Life in Adults with Depression
 12. B vitamins to enhance treatment response to antidepressants in middle-aged and older adults: results from the B-VITAGE randomised, double-blind, placebo-controlled trial
 13. Effects of high-dose B vitamin complex with vitamin C and minerals on subjective mood and performance in healthy males